Jak odwołać lub przełożyć wesele? - Wedding planner - Weselnianka

Jak odwołać lub przełożyć wesele?

Organizacja wesela w czasie epidemii koronawirusa

Czy odwołać wesele? Jak odwołać wesele? Jak przełożyć wesele?

Te pytania nurtują większość Par Młodych, które planują wstąpić w związek małżeński w roku 2020. Sezon weselny niebawem się zaczyna, a stan epidemii nadal trwa. W odniesieniu do wesel odbywających się na przełomie kwietnia i maja odpowiedzi są oczywiste, ponieważ jednym z wielu obostrzeń jest zakaz organizowania nie tylko wydarzeń masowych, ale również imprez okolicznościowych. Ale co z weselami, które mają odbyć się latem lub jesienią? Otóż tu sprawa jest bardziej skomplikowana, ponieważ ciężko przewidzieć kiedy sytuacja w Polsce ustabilizuje się.

Na decyzję wpływ ma wiele aspektów:

Dokładna data wesela

Jeżeli wesele planujemy z końcem lata lub jesienią doradzałabym cierpliwość, ponieważ sytuacja w kraju jest bardzo dynamiczna. W tym wypadku proponuję podzielić zadania na te, w przypadku których praca włożona w ich wykonanie nie pójdzie na marne (np. graficzne przygotowanie zaproszeń) oraz na te, których realizacja zmarnuje się w razie odwołania wesela (np. zakup napojów). Jeżeli zaś wesele jest zaplanowane w czerwcu lub lipcu to jest duże prawdopodobieństwo, że mimo ewentualnej zgody na organizację imprez okolicznościowych, wielu zaproszonych będzie bało się uczestniczyć w wydarzeniach, w których udział bierze większa liczba ludzi. Warto również wziąć pod uwagę fakt, że wiele ważnych zadań organizacyjnych realizowane jest na dwa lub trzy miesiące przed wydarzeniem – np. przymiarki sukni i garnituru, makijaż próbny, rozdawanie zaproszeń, dokładne ustalenia z zespołem, fotografem, kamerzystą, a także prace związane z dekoracjami sali – to tylko niektóre z działań, które wykonujemy w ostatnim etapie organizacji. Wykonanie większości z tych zadań w utrzymującej się sytuacji będzie utrudnione lub niemożliwe, co może znacznie wpłynąć na efekt końcowy naszego najważniejszego dnia w życiu.

Goście weselni

Zanim podejmiemy decyzję o tym czy odwołać wesele, należy przyjrzeć się naszej liście gości. Liczba osób jest ważnym aspektem, ponieważ jeżeli jest ona niewielka to przy dobrej organizacji łatwiej będzie przełożyć wesele nawet w ostatniej chwili i poinformować zaproszonych gości o zmianie daty ślubu. Jeżeli sytuacja w Polsce będzie stabilizować się, obostrzenia dotyczące dopuszczalnej liczby uczestników imprez okolicznościowych mogą zmienić się, co pozwoliłoby na organizację niewielkiego wesela nawet późną wiosną lub w pierwszej połowie lata. Ważną rzeczą, na którą należy również zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji jest miejsce zamieszkania gości weselnych, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć kiedy zostaną otwarte granice państwa. Ponadto nawet przy sprzyjającej sytuacji na granicach ograniczenia w ruchu lotniczym mogą wykluczyć z uczestnictwa w wydarzeniu gości, których jedynym środkiem transportu na wesele jest samolot.

Koszty organizacji wesela

Jeżeli zdecydujemy się zgodnie z planem zorganizować wesele mimo obecnej sytuacji, musimy liczyć się ze stratami, które poniesiemy w razie gdy obostrzenia nadal będą obowiązywać w dniu ślubu i będziemy zmuszeni w ostatniej chwili odwołać wesele. W celu zminimalizowania ewentualnych strat materialnych i niematerialnych należy podjąć decyzję o odwołaniu wesela maksymalnie na 2-3 miesiące przed wydarzeniem, zanim doręczymy zaproszenia. Jeżeli zaś chcielibyśmy zaryzykować podjęcie ostatecznej decyzji na dwa tygodnie przed wydarzeniem – co jest według mnie absolutnie ostatnim momentem – należy liczyć się ze stratą zaliczek oraz dodatkową pracą, związaną z poinformowaniem telefonicznie każdego z gości o zmianie planów. Przy wyborze tego wariantu należy pamiętać o ewentualnych negatywnych emocjach, które mogą towarzyszyć podczas odwoływania wesela w ostatniej chwili.

Umowy

Niezbędnym elementem do podjęcia ostatecznej decyzji są treści umów zawartych z firmami weselnymi. Warto dokładnie wczytać się w podpisane – zapewne wiele miesięcy temu – umowy z salą, zespołem czy fotografem. Należałoby zwrócić uwagę czy zawierają one paragraf o odwołaniu wesela z powodu wystąpienia siły wyższej, ponieważ jest to zapis niezbędny do odwołania wesela bez poniesienia kosztów. Cytując Gazetę Prawną:

“Pojęcie siły wyższej nie zostało w polskim ustawodawstwie zdefiniowane. Powszechnie uznaje się jednak, iż siła wyższa to zdarzenie zewnętrzne, niemożliwe (lub prawie niemożliwe) do przewidzenia, którego skutkom nie można zapobiec. Zgodnie z ugruntowaną linią orzeczniczą siła wyższa musi być zdarzeniem zewnętrznym w stosunku do powołującego się na nią podmiotu. Stan określany w ten sposób powinien istnieć obiektywnie, a więc musi być widoczny i sprawdzalny dla nieuprzedzonego obserwatora, nie może być np. wytworem wyobraźni.”

Jeżeli jednak w danej umowie nie występuje taki zapis, pozostaje nam skontaktować się bezpośrednio z daną firmą aby podjąć próbę wprowadzenia zmian w umowie, ustalając, a następnie dodając aneks do umowy zawierający nowe zasady zawartej współpracy. Znając branżę weselną oraz firmy zajmujące się organizacją tak wyjątkowego dnia w życiu Par Młodych, uważam, że profesjonalne firmy będą współpracować i dokonają wszelkich starań aby wybrnąć z danej sytuacji tak, aby żadna ze stron nie była stratna.

Powyższy artykuł w żadnym razie nie wyczerpuje tematu, ponieważ każda Para Młoda jest inna i dzień który planują jest szczególnym przypadkiem. Ze względu na ilość niewiadomych każdą sprawę należałoby rozpatrzeć indywidualnie. Dlatego też jeżeli mielibyście pytania, bądź potrzebowali pomocy w indywidualnym spojrzeniu na Wasze wesele, zachęcam do skorzystania z darmowej konsultacji ślubnej telefonicznie bądź online.

Pozdrawiam!
Weselnianka